Sztuczne naśnieżanie – artykuł

Sztuczne naśnieżanie

 

            O czym powinien wiedzieć inwestor przed zainwestowaniem w sztuczne naśnieżanie     

            Zmieniający się klimat oraz konkurencja na rynku rekreacyjnych stoków narciarskich powoduje, że właściciele stoków coraz częściej zmuszeni są do sztucznego naśnieżania w celu poprawienia jakości i atrakcyjności swoich tras. Decyzja o zakupie osprzętu służącego do zaopatrywania stoku w śnieg jest często decyzją przełomową i powoduje, że stok zyskuje większą atrakcyjność, przez co ma więcej klientów, a w związku z tym można zauważyć wzrost przychodów.

            Decyzja o zakupie urządzeń naśnieżających nie jest łatwa. Choć na polskim rynku istnieje niewiele firm zajmujących się sprzedażą tego typu urządzeń, to każdy produkt różni się swoim przeznaczeniem, wydajnością i skutecznością.

            Wbrew pozorom bardzo ważnym elementem jest zapewnienie warunków dla pracy urządzeń wytwarzających śnieg.

            Inwestor lub właściciel inwestujący w stok narciarski zacząć swoją pracę powinien od rzetelnej oceny warunków atmosferycznych panujących w danym rejonie, o których informacje uzyskamy w IMGW. W skład tych warunków wchodzi wilgotność powietrza, która jest jednym z czynników bardzo mocno wpływających na skuteczność pracy urządzeń naśnieżających – im mniejsza wilgotność, tym lepsza jest sprawność armatki. Powoduje to, że śnieg jest lepszej jakości. Ważne są także temperatury panujące w danym rejonie zimą. Temperatury, które mieszczą się w zakresie od 12 do 18 stopni Celsjusza poniżej zera, są uważane za najlepsze do sztucznego wytwarzania śniegu. Opierając sie na informacji IMGW inwestor powinien założyć grubość pokrywy śnieżnej. To decyduje o wielkości (wydajności) i  ilości urządzeń potrzebnych do naśnieżania.

            Przed zakupem armatki należy także zwrócić uwagę na jej zasilanie. Zasilanie powinno wystarczać na ciągłą pracę kilku armatek i pomp do pozyskiwania wody.

            Bardzo ważnym elementem jest także woda, w związku z tym należy zlokalizować najbliższe jej źródło. Jej temperatura powinna być jak najbliższa zeru. Bardzo dobrze jest, gdy temperatura wody wynosi około 0,5 stopnia Celsjusza. Z kolei ciśnienie wody powinno być jak najwyższe (im wyższe ciśnienie, tym więcej wyprodukowanego śniegu). Wodę pozyskuje się zazwyczaj za pomocą pomp zanurzeniowych (ponieważ są one najtańsze, można również zastosować stacjonarne agregaty pompowe z wykorzystaniem pomp ssąco-tłoczących) – przy zakupie takiego urządzenia należy zwrócić uwagę na wysokość podnoszenia, jakość wykonania i wydajność pompy. Przykładowo, gdy potrzebujemy ciśnienie wody 30 bar na armatce,  a różnica poziomów między armatką, a pompą wynosiłaby około 300m, to zgodnie z zasadą że ciśnienie z pompy zmniejsza się w tempie 1 bar / 10 m wysokości pompa powinna mieć wydajność 60 bar (30 bar na armatkę, 30 bar na straty wynikłe z różnicy wysokości). Można także pobierać wodę ze studni głębinowych, lecz ma ona zazwyczaj temperaturę około 6-7 stopni Celsjusza i należałoby ją schłodzić do temperatury jak najbliższej zeru.

            Wszystkie te czynniki – wilgotność i temperatura powietrza oraz temperatura i ciśnienie wody decydują o gęstości, jakości i trwałości wyprodukowanego śniegu.

            Urządzenia do wytwarzania śniegu dzielimy na dwie podstawowe grupy: typu lance i urządzenia wirnikowe(tzw. armatki śnieżne).

            Podstawową cechą charakteryzującą pracę armatki (urządzenia wirnikowego) jest jej wydajność. Małe armatki zwykle posiadają wydajność do 65 m3 śniegu na godzinę, a duże powyżej 100m3. Wielkość armatki należy dopasować do potrzeb. Przy zakupie takiego urządzenia należałoby zwrócić uwagę na wydajność, parametry uzyskanego śniegu i głośność urządzenia. Po zakupie armatek należałoby także uwzględnić zakup maszyny do równania śniegu.

            Urządzenia typu lance charakteryzują się mniejszą wydajnością. Czynnikiem nośnym i powodującym rozmieszczenie śniegu na większym obszarze jest wiatr. Wynika to z tego, że lanca pracuje na pionowym maszcie co powoduje, że wyprodukowany śnieg długo opada na podłoże, po drodze rozmieszczając się po terenie. Tego typu urządzeń używa się głównie na stromych stokach(o dużym nachyleniu). Na stokach łagodnych bardziej polecane są armatki wirnikowe.

            Sztucznie wytworzony śnieg jest około 4 razy trwalszy niż śnieg naturalny (przykładowo 30cm śniegu sztucznego topnieje tak długo jak 120cm śniegu naturalnego).Sztuczna pokrywa śnieżna o grubości 0,5m przy dodatniej temperaturze i podczas opadu deszczu, z założenia powinna utrzymywać się na stoku około 2 tygodni.

Podczas gdy na innych stokach śniegu już nie ma, na naśnieżanym stoku można jeszcze długo jeździć, nawet przy dodatnich temperaturach utrzymujących się przez większość czasu.

            Ogólnie rzecz biorąc, zakupując armatkę nie należy myśleć tylko o urządzeniu. Warto skupić się na czynnikach wpływających na jego wydajność, a wtedy zakup na pewno będzie opłacalny i będzie można się cieszyć ze skuteczności naśnieżania. Nie ma wątpliwości, ze stok, na którym leży dużo dobrej jakości śniegu przyciąga narciarzy do korzystania z tras.

                                                                                                                                                                                                                                       

ROMAN MAZUR

P.P.H.U. KLAUDIA Sp. z o.o.

Artykuł opublikowany przez czasopismo SportPlus.